Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony oraz w celu gromadzenia anonimowych danych o ruchu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj.
Zarejestruj

Aparat foto dla początkującego.

Regulamin działu
Na luzie to dział w którym możecie poruszać dowolne inne sprawy, które tematycznie nie pasują do innych działów w naszym forum. Przykłady to linki do interesujących galerii lub artykułów o fotografii mobilnej, linki do samouczków związanych z fotografią mobilną, informacje o interesujących wydarzeniach lub wystawach fotografii mobilnej itp.
Użytkownik forum

Postprzez QbaKrm » 11 sie 2015, o 00:11

Hej co prawda to forum fotomobilnych, ale wiem że cześć z was używa tez pełnowymiarowych aparatów. Z wiązki z tym mam pytanie o dobry aparat dla początkującego. Od dłuższego czasu kiełkuje we mnie myśl o takim zakupie. Jako że budżet mam na to dość ograniczony to szukam czegoś do maks 600 z haczykiem. Nie musi być nowy. Zależy mi na możliwości manualnych ustawień ( przesłony, czas naświetlania ) czyli to czego brak w fotomobilnej. Zdjęcia to bedą głownie widoczki wiec szybkość AF i samego robienia zdjeć nie ma znaczenia. O wifi w tym przedziale cenowym to raczej mogę zapomnieć ;) Myślałem o hybrydzie bo za taka kwotę lustrzanki raczej nie kupie ( chyba?).
"Ha – zaciekawił się Jaskier, który właśnie zbliżył się do nich. – Więc to są te słynne tajne runy krasnoludów? Co głosi ten napis? – „Na pohybel skur*ysynom!”
http://instagram.com/qbakrm

Użytkownik forum

Re: Aparat foto dla początkującego.

Postprzez daszek » 16 sie 2015, o 21:38

QbaKrm napisał(a):Myślałem o hybrydzie bo za taka kwotę lustrzanki raczej nie kupie ( chyba?).

Zbieraj dalej kasę.
Za 6 stówek nie kupisz nic czym warto robić zdjęcia, no chyba, że brak dynamiki i mydło nie ma znaczenia. To wtedy nie ma też znaczenia marka i rodzaj aparatu :)
A przy takiej konfiguracji lepsze zdjęcia wyjdą z pudełka z dziurką.

Poniżej aukcje przykładowych aparatów (które mogą dać Ci zadowolenie z wykonanych zdjęć):
używane minimum
http://allegro.pl/legendarny-olympus-xz ... 30775.html

używane optimum
http://allegro.pl/olympus-omd-m-5-body- ... 54973.html
+ osobno zakup dobrego obiektywu np. 12mm (24mm) 1.8

Dlaczego akurat wybrałem dla przykładu Olympusa?
Bo ma dobrą dynamikę, dobre szkła, umiarkowaną cenę, no i znam markę :)

Z mojej strony to tyle :)

Użytkownik forum

Postprzez QbaKrm » 19 sie 2015, o 19:33

Dzięki @daszek za odpowiedz. Zastosuje się do twojej rady i wstrzymam się z zakupem do czasu jak uzbieram na cos konkretniejszego.

Nie mniej jest sens inwestować w lustrzankę za dajmy na to 1,5 do maks 2 czy jednak lepiej jakiegoś bez lusterkowca ?? W temacie aparatów foto jestem totalnie zielony.

Pozdrawiam ;)
"Ha – zaciekawił się Jaskier, który właśnie zbliżył się do nich. – Więc to są te słynne tajne runy krasnoludów? Co głosi ten napis? – „Na pohybel skur*ysynom!”

Członek Grupy Mobilni

Postprzez szklanowski » 19 sie 2015, o 22:44

Jedna uwaga: bezlusterkowce (zwłaszcza te dobrej jakości) nie są wcale tańsze od lustrzanek.
Są rzeczywiście mniejsze i lżejsze, ale niekoniecznie tańsze.

Mój wymarzony bezlusterkowiec (którego nie mam) do fotek ulicznych: Fujifilm X100T (ponad 4 tysiące na Ceneo).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Użytkownik forum

Postprzez daszek » 19 sie 2015, o 23:20

QbaKrm napisał(a):Nie mniej jest sens inwestować w lustrzankę za dajmy na to 1,5 do maks 2 czy jednak lepiej jakiegoś bez lusterkowca ??
Pozdrawiam ;)

Zależy co zamierzasz fotografować. Jeśli tylko widoczki, to zdecydowanie wystarczy bezlusterkowiec (m4/3, albo FF od Sony :) ).
Zaletą lustrzanek jest mała głębia ostrości i ergonomia guzikologii na korpusie. W bezlusterkowcach z uwagi na mały korpus guzikologia leży, w szczególności jak ktoś ma duże dłonie :) za to są wygodne w noszeniu a obiektywy nie mają cen z kosmosu.
Poza tym bezlusterkowce ostrzą na matryce, więc odpada Ci FF lub BF. W Olympusach bardzo fajnie działa manualne ostrzenie, co jest zaletą przy obiektywach manualnych dokręcanych przez adapter.
Póki co zbieraj kasę :)

Użytkownik forum

Postprzez QbaKrm » 19 sie 2015, o 23:24

Czyli bezlusterkowcem nie uda mi się osiągnąć rozmytego tła czy porostu będzie to trudniejsze ? Bo widoczki napewno ale chce popróbować tez z portretami i rozmyte tło zawsze miłe widziane. I co to za skróty FF i BF ?

@daszek

Widziałem fajna recenzje wymieszana z lekcją streeta tego fujifilm od Barta Stephani. Fajny ten aparacik ale nie spodziewałem się że aż tyle kosztuje. @szklanowski

Użytkownik forum

Postprzez daszek » 20 sie 2015, o 00:41

QbaKrm napisał(a):Czyli bezlusterkowcem nie uda mi się osiągnąć rozmytego tła czy porostu będzie to trudniejsze ? I co to za skróty FF i BF ?

Uda się oczywiście, ale głębia będzie większa niż w lustrze z uwagi na przelicznik do pełnej klatki, przy m4/3 x2, a w lustrzance z kropem x1.6 (lub 1.5). Oczywiście to nie wszystko, dochodzi długość i jasność obiektywu.
FF -fron focus, BF - Back focus.

Użytkownik forum

Postprzez QbaKrm » 20 sie 2015, o 00:45

Ok. Dzięki wielkie za info. Teraz pora odłożyć trochę więcej i na wiosnę zacznę kolejny etap fotograficznej przygody. A narazie postaram się więcej manualnych ustawień w smartfonie używać, aby fajnie wyłapać zależności.

Dzięki i pozdrawiam.

Powrót do Na luzie