Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony oraz w celu gromadzenia anonimowych danych o ruchu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj.
Zarejestruj

iPhone 4S / 5S

Użytkownik forum

iPhone 4S / 5S

Postprzez matnowy » 29 kwi 2014, o 12:41

Hello !

Nietypowy wątek - jeśli ktoś chce sprzedać swojego iP 4S lub 5S to zapraszam do kontaktu - może kupię :)
pozdrawiam
"Lepiej spać spokojnie, niż wygodnie"
Matnowy Instagram | Matnowy VSCO

Użytkownik forum

Re: iPhone 4S / 5S

Postprzez invisible » 29 kwi 2014, o 13:59

A czemu nie bierzesz pod uwagę piątki (bez "s")?
Nigdy nie mieszkałem pod mostem, tak więc na miano prawdziwego artysty jeszcze sobie nie zasłużyłem.
Obrazek Obrazek Obrazek

Użytkownik forum

Postprzez matnowy » 29 kwi 2014, o 14:20

invisible napisał(a):A czemu nie bierzesz pod uwagę piątki (bez "s")?

5 też w takim razie :D :) z tym, że nie wczytywałem się w bezpośrednie porównanie z "S".

Użytkownik forum

Postprzez invisible » 29 kwi 2014, o 14:37

Fotograficznie różnicy nie ma z tego co kojarzę ;)
Nigdy nie mieszkałem pod mostem, tak więc na miano prawdziwego artysty jeszcze sobie nie zasłużyłem.
Obrazek Obrazek Obrazek

Użytkownik forum

Postprzez matnowy » 29 kwi 2014, o 15:07

invisible napisał(a):Fotograficznie różnicy nie ma z tego co kojarzę ;)

@invisible
Aaa to na pewno !
Czytałem nawet obszerny artykuł na temat aparatu w 4S / 5S i okazuje się, że różnica jest mikroskopijna, o ile w ogóle jest !! ( w tym momencie nastawiam się na atak zagorzałych iPhoniarzy :D ).

Co ciekawe największy efekt daje ekran, który ma dużo większe DPI ( zagęszczenie pikseli ), przez co zdjęcia wydają się dużo lepsze.
Kiedyś odkopię ten artykuł.

Oczywiście nie mam wątpliwości co do pozostałych atutów 5S dlatego tutaj nie ma dyskusji, jednak jeśli miałby to być mój drugi aparat, to jestem skłonny przytulić nawet 4S :)

Członek Grupy Mobilni

Postprzez szklanowski » 29 kwi 2014, o 15:12

Nieprawda. Są różnice i to spore (na korzyść 5s):
- Przesłona 2.2 zamiast 2.4 i o 15% większe piksele (większa czułość podczas zdjęć przy słabym świetle).
- Tryb panoramy ze zmienną ekspozycją podczas rejestrowania sceny.
- Tryb ciągły.
- Interpolacja z wielu zdjęć, kiedy oświetlenie jest słabe.

Plus najważniejsze: o wiele szybszy procek, przez co czasy reakcji samej kamery i wszystkich innych aplikacji są dużo krótsze.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Członek Grupy Mobilni

Postprzez sollyth » 29 kwi 2014, o 15:22

Dokładnie, 5S ma lepszy aparat. Pamiętajcie, że w fotografii cyfrowej każda generacja matryc jest lepsza od poprzedniej. Postęp jest bardzo szybki - naprawdę!
Mój blog o fotografii mobilnej: Fotokomórkomania
Grupa Mobilni: Mobilni

Użytkownik forum

Postprzez matnowy » 29 kwi 2014, o 15:25

@szklanowski ok, może zbyt ogólnikowo się wyraziłem - tamten artykuł pokazywał zdjęcia w trybie auto. Więc miałem na myśli jakość takiego typowego zdjęcia w optymalnych warunkach itd. itp. Kurcze znajdę ten artykuł i tu wkleję, to podyskutujemy :) Poza tym ja też chętnie poznam inne opinie na ten temat, bo nie miałem wcześniej styczności z aparatem Apple, więc bazuję na ocenach innych.

Członek Grupy Mobilni

Postprzez szklanowski » 29 kwi 2014, o 15:28

@matnowy - może za bardzo obcesowo się wyraziłem, sorki.
Faktem jest że przy dobrym świetle i stabilnym położeniu smartfona dużej różnicy między 4S a 5 i/lub 5S nie zauważysz. W kiepskim świetle - te większe piksele i przesłona robią rożnicę.

Użytkownik forum

Postprzez matnowy » 29 kwi 2014, o 15:33

@szklanowski nie, nie bez stresu :)

Racja, w trudniejszych warunkach na pewno różnica będzie bardziej widoczna.

@mkoralewski Ty masz chyba oba modele, no nie ? Nie chciałbyś pstryknąć kilka identycznych ujęć każdym z nich? Zrobilibyśmy tu małe laboratorium/porównanie :) Jestem bardzo ciekawy efektu. Fajnie by było zobaczyć ujęcia w idealnych/optymalnych/trudnych warunkach..

Chyba, że ktoś inny również ma oba modele i może się tym zająć, to byłoby super :)

Członek Grupy Mobilni

Postprzez sollyth » 29 kwi 2014, o 15:36

Moim zdaniem w każdych warunkach. Matryca w 5S jest po prostu nowsza. Nawet w doskonałych warunkach oświetleniowych masz płaszczyzny zacieniowane. Już tam, lokalnie, zobaczysz różnicę.
Mój blog o fotografii mobilnej: Fotokomórkomania
Grupa Mobilni: Mobilni

Członek Grupy Mobilni

Postprzez szklanowski » 29 kwi 2014, o 15:36

Ja też mam dwa (5 i 5S).
5S musiałbym podprowadzić córce :)

Użytkownik forum

Postprzez matnowy » 29 kwi 2014, o 15:37

@szklanowski Zrób to ! Dla dobra nauki ! :D

A tak czy inaczej porównanie 4S / 5S mile widziane !!

Użytkownik forum

Postprzez cosmiczny » 29 kwi 2014, o 16:15

Kilka miesięcy temu przesiadłem się z 4S na 5S i mogę stwierdzić, że zależnie od warunków w których przyjdzie nam fotografować przepaść między zdjęciami z obu urządzeń może być ogromna, a może praktycznie nie istnieć. Kilka moich komentarzy na temat różnic w zdjęciach z obu modeli oglądanych na ekranie iMaka:

4S z uwagi na słabą rozpiętość tonalną matrycy kiepsko radzi sobie z plamami światła na relatywnie ciemniejszym tle - pojawiają się aberracje chromatyczne, zafarby i inne nieprzyjemne artefakty. W tym zakresie między 5 a 5S nie ma praktycznie większych różnic, może poza tym, że 5 ma na takich kadrach przyjemniejsze i mniej wyprane kolory niż 5S (!).

Ciemne kadry deklasują 4S-a jego niskim ISO, tutaj 5S króluje z uwagi na znikome ziarno nawet przy słabym świetle. 5-ka bardzo ziarni i mocno szumi, choć daje radę w kolorach.

Przy użyciu wbudowanej lampy trzeba liczyć się ze zbyt ciepłą jej barwą w 4S, zbyt zimną w 5 i dobrze zbalansowaną w 5S.

Ostrość kadru możliwa do uzyskania w 5S przy użyciu statywu i Cortex Camera bije na głowę większość zaawansowanych kompaktów z przedziału cenowego 1,5-2k zł. Tak, to nie literówka ;). Poniżej zdjęcie wykonane "gołym" telefonem w pochmurny dzień, w pomieszczeniu, bez nakładek makro i innych wspomagaczy. Metka ma 2 cm długości. 4S mimo tej samej liczby pixeli wypada niestety znacznie gorzej robiąc mydło nawet na dobrej stabilizacji.

Obrazek

Z punktu widzenia różnic w możliwościach obu urządzeń najbardziej w 4S boli:
- prędkość aparatu (uruchamianie, focus w aplikacjach), czas zapisu zdjęcia, prędkość przetwarzania, itp.
- brak trybu seryjnego
- brak automatycznego HDR (również seryjnego)
- ograniczone możliwości realizacji pomysłów obejmujących ciemne lub zróżnicowane świetlnie kadry

To wszystko nie oznacza jednak, że 4S-em nie można robić świetnych zdjęć czego przykładem są galerie wielu świetnych fotografów, obecnych m-in. na tym forum. 5S po prostu ułatwia pewne rzeczy, ale nie umożliwia je, potwierdzając tym samym znaną regułę, że to nie aparat robi zdjęcie :).
--
cosmiczny
olloclip 4-in-1 + telephoto @ 5S
snapseed | mextures | mattebox | pro hdr | mpro
@cosmiczny

Użytkownik forum

Postprzez matnowy » 29 kwi 2014, o 16:21

@cosmiczny brawo x 3 !!! :) świetny opis :) dzięki wielkie !

Następna strona

Powrót do Apple