Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony oraz w celu gromadzenia anonimowych danych o ruchu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj.
Zarejestruj

Szczegóły dotyczące manualnych ustawień aparatu w iOS8

Członek Grupy Mobilni

Postprzez szklanowski » 23 lip 2014, o 08:07

Od czasu dyskusji w wątku rozpoczętym przez @widmowy jakoś nigdy nie miałem okazji poczytać więcej i dokładniej, co też takiego Apple szykuje nam na wrzesień.
Dzisiaj rano wpadł mi w ręce następujący artykuł, który w szczegółach wyjaśnia co będzie można ręcznie ustawić w iPhonie z systemie iOS8.

http://moblivious.com/apple/ios/ios-8-p ... -controls/

Szykuje się pełny wypas:
- pełny manualny fokus (tak jak w lustrzankach lub profesjonalnych bezlusterkowcach)
- manualne ustawianie czasu naświetlania
- manualne ustawianie ISO (hurra!!)
- kompensacja ekspozycji (podwójne hurra!!)
- manualna korekta balansu bieli
- korekta bieli na podstawie szarego obiektu
- auto-braketing z różnym parametrem ekspozycji (np. -1, 0, +1)
- manualny braketing

Wszystkie te możliwości powodują, że Apple wysuwa się na czoło jeżeli chodzi o możliwości udostępniane dla developerów. Chyba tylko Nokia daje więcej możliwości (a także zapis RAW).

Krótko mówiąc, zapowiada się nieźle! Mam tylko nadzieję, że producenci apek nie zaserwują nam kolejnej fali oddzielnych apek, za które trzeba będzie zapłacić. Przykład: ProCamera i ProCamera 7, które się funkcjonalnie prawie niczym nie różnią, ale siódemka ma 'nowy' design. ProCam i ProCam 2 i wiele innych.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Członek Grupy Mobilni

Re: Szczegóły dotyczące manualnych ustawień aparatu w iOS8

Postprzez goh_amku » 23 lip 2014, o 09:56

@szklanowski wybacz moje braki, ale możesz wyjaśnić co to znaczy kompensacja ekspozycji i braketing;)

Członek Grupy Mobilni

Postprzez szklanowski » 23 lip 2014, o 11:22

Już tłumaczę:

- kompensacja ekspozycji pozwala na ręczne zmniejszenie lub zwiększenie ilości światła padającego ma matrycę, w przypadku smartfonu poprzez regulację czasu naświetlania. Czyli załóżmy, że ajfon ustawi Ci ISO 50, czas 1/200 s. Z kompensacją ekspozycji jesteś w stanie np. zwiększyć czas do 1/100 s co oznacza 2x tyle światła padającego na matrycę. Albo odwrotnie - zmniejszyć ilość światła żeby przyciemnić zdjęcie. Różnica pomiędzy tym a suwaczkiem Brightness w Snapseed polega na tym, że kompensację robisz w czasie robienia zdjęcia, więc rejestrujesz mniej lub więcej detali, podczas, gdy Brightness jest tylko software'owym sciemnieniem (nie zmieniającym ilosci detali na fotografii)
- braketing to technika wykonania kilku zdjec tej samej sceny przy roznych nastawach. Apki robiace HDR wykorzystuja braketing, zwykle robia jedno zdjecie normalne, jedno przeswietlone, jedno niedoswietlone. Braketing moze byc pomocny, gdy nie jest sie pewnym warunkow oswietlenia, wtedy lepiej zrobic 3 zdjecia, a potem w domu na spokojnie je obejrzec i zobaczyc ktore z nich jest najlepsze - ew. zrobic z nich HDR.

Członek Grupy Mobilni

Postprzez goh_amku » 23 lip 2014, o 14:00

Super! Dzięki za odpowiedz!

Użytkownik forum

Postprzez cosmiczny » 24 lip 2014, o 14:56

Tak naprawdę chyba jeszcze nie wiemy do końca jakiej techniki używa Apple do kompensacji w iOS8. W aparatach jest to uzależnione od ustawionego trybu ekspozycji - przy preselekcji przysłony (A) zmieniany jest czas otwarcia migawki, przy preselekcji czasu (S) zmieniana jest wartość przysłony. Z kolei w manualu (M) lub trybie program (P) zależy to od oprogramowania aparatu i Auto ISO (jeśli jest włączone kompensacja może również obejmować zmianę czułości).
Patrząc na screeny z linka widać, że zmienia się ISO, podczas gdy czas naświetlania jest niezmienny, ale myślę, że o szczegółach dowiemy się gdy iOS8 zagości w końcu na naszych iPhone'ach. Cokolwiek jednak będzie potencjał tych nowych możliwości jest ogromny i stanowić będzie chyba największy krok milowy w historii iPhonografii. Nawet sobie nie wyobrażam co wyjdzie z połączenia dowolnych ustawień optyki z programowymi możliwościami współczesnych aplikacji.
--
cosmiczny
olloclip 4-in-1 + telephoto @ 5S
snapseed | mextures | mattebox | pro hdr | mpro
@cosmiczny

Członek Grupy Mobilni

Postprzez szklanowski » 24 lip 2014, o 15:41

@cosmiczny, tak naprawdę wiemy. Możesz sobie obejrzeć wideo z Apple WWDC gdzie lead z Camera Software tłumaczy jak to działa:

https://developer.apple.com/videos/wwdc/2014/
Wideo nazywa sie Camera Capture: Manual Controls (uwaga, streamowanie wideo dziala tylko z iOS lub z Safari na Macu, na innych urzadzeniach musisz sciagnac wideo zeby je odtworzyc).

Kompensacja tak naprawdę działa w sposób automatyczny. Mówisz o ile F ma zkompensować, np. -0.5 i aparat tak dobiera parametry, żeby było dobrze.
Aparat decyduje, czy skompensować to za pomocą zmiany czasu ekspozycji czy za pomocą zmiany ISO.

Natomiast w API jest też możliwość całkowicie ręcznego ustawienia tych parametrów. Wcale nie zdziwiłbym się, jakby we wrzesniu pojawiły się apki, gdzie masz suwak kompensacji ekspozycji, który używa tylko zmiany czasu (albo tylko ISO).

Możliwości w API są naprawdę spore, zależy jak developerzy apek je wykorzystają.
Ale ja ciesze sie i tak, bo kompensacja ekspozycji bedzie mozliwa we wbudowanej apce Camera, która i tak najczęściej wykorzystuje. Plus ta sama apka będzie miała oddzielne ustawienie punktów fokusu i ekspozycji. Więc możliwe, że tymi dwoma krokami wykosi z rynku połowę konkurencji typu ProCamera 7 (tak jak wbudowanie latarki w iOS7 wykosilo cala kategorie apek, ktore wlasnie laterke oferowaly).

Użytkownik forum

Postprzez invisible » 29 lip 2014, o 09:24

Ciekawe czy bedzie możliwość ustawiania fokusa po zrobieniu zdjecia, jak w Nokiach.
Nigdy nie mieszkałem pod mostem, tak więc na miano prawdziwego artysty jeszcze sobie nie zasłużyłem.
Obrazek Obrazek Obrazek

Członek Grupy Mobilni

Postprzez mkoralewski » 29 lip 2014, o 10:07

@invisible Przyznam szczerze, że mam nadzieję, że Apple nie wprowadzi takiej opcji. To działa bardzo kiepsko. Testowałem na kilkunastu zdjęciach na Lumii 1020 i efekty były mizerne. Funkcja ustawiania ostrości po wykonaniu zdjęcia nie działa w Nokii tak fajnie jak w Lytro.

Użytkownik forum

Postprzez invisible » 29 lip 2014, o 11:39

Aa, tego sie obawiałem.
Nigdy nie mieszkałem pod mostem, tak więc na miano prawdziwego artysty jeszcze sobie nie zasłużyłem.
Obrazek Obrazek Obrazek

Członek Grupy Mobilni

Postprzez szklanowski » 31 lip 2014, o 10:07

Pożyjemy zobaczymy. Ale września nie moge sie doczekać.

Powrót do Apple